Tagatiseta laen

Enamik kiirlaene on ilma tagatiseta. Tagatise väärtuse hindamine on aeganõudev protsess, mis teeks laenu saamist üsna aeglaseks protseduuriks. Kuna tagatist ei ole vaja, siis tuleb siiski üldjuhul kinnitada, et teil on mingi sissetulek, millest võetud laenusummat tagastada. Intress on üsna kõrge võrreldes tavalise tagatisega laenuga.

Nagu nimi ütleb, on tagatiseta laen selline laen, kus ei pea laenu võtmisel esitama mingeid lisatagatisi.

Tavaliste ehk tagatisega laenude puhul peab taotlejal olema mingi vara, millega tagatakse see, et antud laen saab tagasi makstud. Tagatiseks on mingi materiaalne vara, näiteks maja või korter, auto vms. Juhul, kui inimene ei maksa võetud laenu tagasi, võib laenuandja tagatise endale võtta ning maha müüa, et katta laenusumma.

Seega on tagatiseta laen oluliselt lihtsam ja mingil määral ka ohutum variant laenuvõtjale. Kui laen ei nõua tagatist, ei tähenda see siiski, et taotleja ei pea omama mingit sissetulekut. Mõned laenu pakkujad nõuavad sissetuleku tõendamist kas näiteks töölepingu või pangakonto väljavõtte näol. Teised jällegi ei nõua selliseid dokumente.

Kui võtate tagatiseta kiirlaenu, siis on protseduur üldjuhul väga lihtne ja kiire. Tavaliselt piisab sellest, et tõendate oma isikut arvutis ID-kaardi abil, täidate taotluse ning saate vastuse juba mõne minuti jooksul. Kui vastus on positiivne, kantakse raha teie kontole ühe või kahe päevaga. Seejuures see, kuidas te saadud raha kasutate, ei ole mitte kuidagi piiratud (erinevalt näiteks kodulaenust).

Mida tuleb meeles pidada ilma tagatiseta laenude puhul on see, et sellised laenud on mõnevõrra suurema riskiga laenupakkuja jaoks. Laenupakkujal on keerulisem katta oma kulud kui inimene ei maksa oma laenu tagasi. Seetõttu on sellistel laenudel kõrgem intress, laenusummad on väiksemad (kuni 2000 eurot) ning laenu antakse piiratud ajaks, tavaliselt mitte rohkem kui 5 aastaks. Lisaks võib ilma tagatiseta kiirlaenu korral olla ka lepingutasu, mis on tavalisest kõrgem. Kuna pakkuja risk on niigi suur, siis üldjuhul välditakse laenu andmist maksehäirega inimestele.

Kui võtate laenu esimest korda, siis tasub teada, et paljud firmad pakkuvad esimest kiirlaenu tasuta, s.t. ilma intressita ehk 0% intressiga. See tähendab, et te tagastate laenuandjale ainult nii palju, kui võtsite. Siinkohal võib siiski lisanduda väike lepingutasu, kuid see on üldiselt palju väiksem, kui intress, mida te muidu maksaksite.

Kui otsustate, et tagatiseta kiirlaen on teile kõige sobilikum variant, siis kindlasti võrrelge erinevaid pakkumisi ja tehke tark otsus. Olge tähelepanelikud, et vältida peidetud kulusid ja muid ebameeldivusi.