Kiirlaenude ajalugu

Laenud on iseenesest väga vana nähtus, kuid kiirlaenud on jällegi väga uus teema.

Eestisse jõudsid kiirlaenud esialgu SMS laenude kujul. Need võimaldasid võtta laenu lihtsalt saates SMSi teatud numbrile. Ei toimunud ei mingit isiku tuvastamist ega sissetuleku kontrolli ega tagatise määramist. Selline lahendus oli küll mugav paljude tarbijate jaoks ning oli ilmselgelt väga soodne laenupakkujatele. Paraku oli aga tulemuseks esiteks see, et laenu said paljud inimesed, kes ei olnud võimelised seda raha tagastama. Teiseks kuritarvitasid antud olukorda pätid, kes sageli võtsid laenu kolmanda isiku nimele, kasutades nende mobiiltelefoni.

Paljud nendest võetud laenudest jäidki tagastamata ning on siiamaani finantsiliseks koormaks neile, kelle nimele said laenud võetud.

Aastate möödudes seadusi karmistati ning tänapäeval ei ole võimalik enam nii lihtsalt kiirlaenu võtta. Tuleb vähemalt esimesel taotluse esitamisel tuvastada oma isik näiteks ID kaardi abil. Teiseks, tuleb sageli tõendada ka oma sissetulekut, et tagada, et teil on olemas vahendid, millest laenu tagastada.

Sellegipoolest on kiirlaen palju lihtsam laenamisviis kui tavaline pangalaen, mis üldjuhul nõuab tagatise olemasolu ning palju paberitööd.